Bitti Denen Yerden Başlamak Kitabı ile İlgili Yorumlar

”Bitti Denen Yerden Başlamak” ve Yazar Hakkındaki Binlerce Güzel Dilekten yalnızca bir kısmı:

(Annesi)
Duygular dile gelse, sesler göğe yükselse anlatamam yavrum sevgimi sana.
Biricik kızım, herşeyim, ömrüm, canımsın. Allah sana başarılarla dolu bir yaşam versin. Allah’ım seni korusun.

Ebedi yanan sönmeyen sevgim
Vaktinden evvel kalbe giren sızım
Lakin söküp atmak imkansız duygum
Allah’ın verdiği en güzel lütfumsun
Tanrım, o benim tek canım, biricik yavrum…

********************************************************************

Dursun Ali (Manevi Babası)
Arıların çalışma disiplinine hayranım, Arılar bir gram bal için binlerce çiçek dolaşır. Bal toplar, balı toplarken de çiçeklerin yaşamına katkıda bulunur. Çift yönlü bir fayda üretir. Arıların balında, binlerce çiçeğin kokusunu alır damak da doyumsuz bir tat hazzına varırsınız. Ben kitapları da binlerce çiçeğin oluşturduğu bahardaki Anadolu bozkırlarındaki yüzlerce çiçekten oluşan çiçek deryasına benzetirim. Her birinde kökü tarihin derinliklerinden, kiminde ise günümüze ve geleceğe ışık tutan bilgiler bulunur. Bu çiçekleri toplayan (okuyan), arı gibi topladığı balı yaşadığı toplumun faydasına sunar.
Bizim arı tam bir kitap kurdu idi, aldığı kitabı okumadan rafa koymadı. Bizim arı bal yapmaya başladı.Yaşamındaki asalet, ilişkilerindeki incelik, sözüne güvenilen, sözünün arkasında duran, dost canlısı, kompleksiz, benim cesur yürekli Kızım bal yapma yolculuğun hayırlı olsun.

*****************************************************************

Alara Çolak (Kızı)
Merhaba ben Alara. Benim bir annem var ama anne değil o bir melek. Dünyanın en güzel annesi Nilgün. Annem bizim dediklerimizi yapıyor. Her istediğimizi alıyor. Çünkü o benim annem. Ben onu çok seviyorum. Bazen kızıyor ama bazen. Dünyanın en ama en güzel Prensesi. Bizi hiç kırmıyor. Ben onu çok seviyorum. Bir keresinde ona demiştim ki, anne bana e-mail yaptırırmısın demiştim. O gün annem hemen bana e-mail yaptırdı. Kısacası çok güzel bir anne. Çok güzel kokuyor, Kokusuna bayılıyorum. Kiss me!….

*******************************************************

Aleyna Çolak (Kızı)
Ben Aleyna, Benim bir annem var adı Nilgün. Bizim dediklerimizi yapmak için çok çalışıyor. Ben onu çok seviyorum. O bizi çok seviyor. O bir melek. her istediğimizi yapıyor. Bende annemi üzmüyorum. Çünkü annemi üzersem o çok üzülür. Ben annemi öyle böyle değil inanılmaz çok seviyorum. Eğer bir yanlışımız olsa kızmaz, yanlışımızı söyler. Annem işten gelince bize sarılır öper koklar. Annemiz bizi çok seviyor. Çünkü o her zaman bizim yanımızda. Eğer düşersek bir yerin acıdı mı der. Eğer geç yatarsak bağırmaz, yavaşça geç yattığımızı söyler o yüzden annemizi kırmamalıyız. O benim dünyamın en güzel annesi. O bir sevgi çiçeği. O bir melek. Benim annem mutlu, sevgi dolu bir annedir. Benim annem kardeşimle beni 9 ay karnında taşıdı. O yüzden anneme teşekkür ediyorum. Onunla soğukta cam açıkken yatmaya bayılıyorum. I love mummy. Kess me. Sevgilerle.

*********************************************************************

Doç.Dr.Özkan Pektaş
Sizi 1999 yılından beri tanıyorum. Mücadele gücünüz , yaşama sarılışınız , sevdikleriniz için yaptıklarınız , dayanma gücünüz ve sabrınız beni her zaman şaşırtmıştır. Bır de buna anneliğinizi eklediniz : ” anne olunmaz anne doğulur ” derler , ne kadar da bu tanıma uyuyorsunuz . Tek isteğim bundan sonra hep mutlu olmanız. Saygılarımla,

***********************************************************************

DR Murat Görgülü
Tanıştığımız günden beri Nilgün hanımın yaşama olan bağlılığı, yaşamı pozitif yapan cesur kararları, her zaman bir doktor olarak bize de cesaret vermiş ve O’nun sağlığı ile ilgili daha doğru kararlar almamızı sağlamıştır. Nilgün hanımın yaşama olan pozitif bakışı ve enerjisinin sürekli olması dileğiyle.

*************************************************************************

Şahin Gök (Yönetmen)
Nilgün Hanım’la bir televizyon dizisi için yönetmen-yapımcı olarak bir çalışmamız oldu. Başarılı bir iş kadınıdır, titiz ve disiplinli oluşu en takdir ettiğim yanıdır. Dostluğu çok iyidir, saygı duyulan bir kişiliğe sahiptir. Böyle candan bir dostu tanıdığım için kendimi şanslı buluyorum.

**********************************************************

Yılmaz Okumuş (Senarist)
Nilgün öncelikle çalışmaktan keyif aldığım ve en kısa sürede yeniden çalışmak istediğim bir yapımcıdır. Sonra iyi bir insandır. Birlikte çalıştığımız bir dizi sonrasında tek derdinin dizide görev alan herkesin ücretlerini ödemek olduğunu hatırlıyorum. Kendisi de yazabildiği için, senarist olarak da çalışması kolay bir insandır. Yazma sürecini, zorluğunu bilir. Kitabının yayınlandığını duyunca, ‘aramıza hoşgeldin’ dedim. Hoşgeldin Nilgün.

***************************************************************

Enis Fosforoğlu (Sanatçı- Oyuncu)
Nilgün, televizyon yapımcısıydı, kanal yönetimine karşı sanatçı haklarını koruyan bir tavırda oldu. Nilgün, anneydi. Hep ikizlerinin yanı başında oldu. Hastalıklarla boğuştu, mücadele etti, ayağı kalktı. İş kadınıydı, işinin başında durdu. Biz dostları olarak onu izlemeye devam ediyoruz.

*****************************************************************

Nilgün Belgün (Oyuncu)
Nilgün, benim çok zevkle çalıştığım bir yapımcı oldu. Bize her zaman dostluk yaptı. Kendisini son derece naif bir insan olarak tanıdım. Çalışmamız bittikten sonra yollarımız ayrıldı, fakat her zaman karşılaştığımızda görüştük sohbet ettik ve onu daha da yakından tanıdım. Çok duygulu, hassas ve çok naif bir insan. Nilgün, ne zaman ihtiyacı olsa, yanında olabileceğim birisi.

*************************************************************

Yasemin Koşal (Oyuncu-Manken) (Arkadaşı)
Seninle nerede ve ne zaman tanıştığımızı hatırlamıyorum ama çok uzun zamandır iyi dost olduğumuz aşikar. Araya molalar girse de her zaman bıraktığımız yerden devam edebiliyoruz. Bıraktığımız diyorum ama, sen hiç bir zaman benim bıraktığım yerde kalmıyorsun, mutlaka hayatında bir dönüm noktası olmuş oluyor, iyi ya da kötü. Bu da senin ne kadar cesur bir insan olduğunu gösteriyor. Hiç bir zaman yılmıyorsun, kabuğuna çekilmiyorsun ve kendi ayaklarının üzerinde sağlam ve emin durabiliyorsun. Bu da seni güvenilir bir dost yapıyor. Sürprizlerle dolu birisin. Bana son sürprizin kitabın oldu ama şaşırmadım. Biliyorum ki başarılı olacaksın ve ben de devamını bekliyor olacağım. Sevgiler.

****************************************************************

Berna Tuna Fenemen (Yazı İşleri Müdürü)
Onu daha ilk tanıdığımda söz etmişti böyle bir kitap yazacağından… Henüz kişisel gelişim kitapları ve NLP modası ortada yokken… Gerçi bu Nilgün Çolak’ın ilk kitabı değil, daha önce de çocuk hikayeleri yazmıştı. Evet o bir gazeteci, program yapımcısı, dergici, hizmet sektöründe faaliyet gösteren organizasyon ve gayrimenkul danışmanlığı yapan firmaların sahibi… Ama her şeyden önce bir kadın ve ikiz kızlarının da annesi… Dolayısıyla çocuklarının dünyasından bakarak çocuk hikayelerine imza atması şaşırtıcı değil. İşte şimdi de bu kitabı ile okurlarla buluştu.
Nilgün Çolak’ın bu kitabı yazmakta hiç zorlanmadığını biliyorum. Çünkü tümüyle kendi yaşanmışlıklarından, deneyimlerinden yola çıkarak satırlara döküverdi yüreğindekileri… Ama birçoklarından farklı bir amaçla yola çıktı. Sırf egosunu okşamak için yazmadı kitabını. Paylaşmak istedi. Zorlu yollarda geçen ömrü süresince yaşadıklarının ona öğrettiklerini, boş kaygılarla vakit geçirileceğine uğruna asıl savaşılması gerekenlerin neler olduğunu, huzur ve mutluluğa dair her şeyi… Onunla yaptığınız ayak üstü sohbetlerde bile yaşama ilişkin birçok detayı yakalayabilirsiniz. Nilgün Çolak, “nesli tükenen” bir kişilik… Evrendeki bütün canlıları seven, saygı duyan ve değer veren biri… Tıpkı yaşam biçimi gibi kişiliği de şık ve zarif… Her şeyin güzeline ve kaliteli olanına aşık… Hepsinden önemlisi çok gerçek ve çok samimi. Bu yüzden bu kitap okunmalı. Sahte hiçbir şeyin yer almadığı bu satırlarda herkes kendisinden bir şeyler bulabilir, zaman zaman hüzünle gölgelense de, okudukça yüreğini ısıtabilir, içine güneş doğdurabilir… Onu en içten dileklerimle kutluyor, bütün kadınlar adına da teşekkür ediyorum…

******************************************************************

Hakan Türkkuşu (Arkadaşı)
“Nilgün, ilk tanıdığım günden buyana duruşunu hiç bozmadı! Birlikte çalıştığımız dönemde ve sonraki yıllarda yoruldu belki, ama içindeki insan sevgisini hep korudu… İş yaşamı yıprattı belki, ama çevresine ve kendisine olan saygısı hep dimdik ayakta kaldı… Yaşamı boyunca hangi zorlukları aştığını bilenler azdır, içinde fırtınalar koparken yardımı elini uzatanlar da sayılır. Ama O ne yaptı; ne fırtına dinledi, ne de sıkıntı. Hepsini birer birer aştı. Bu uğurda sağlığını kaybetme noktasına geldi, ama O yine de yaşamındaki duruşunu hiç bozmadı. O’nu yoran ve yıpratan herşeyin, herkesin karşısında duruşunu koruduğu gibi sağlığını da geri almayı bildi. O’nu sevenler için de en büyük armağan, eskiden olduğu gibi yeniden sağlıklı bir Nilgün’ü kucaklamak oldu… İyi ki varsın ve iyi ki yaşam yolculuğuna devam ediyorsun…”

***************************************************************

Sinem Üçkaya (Ağabeyinin kızı)
”O bana göre çok özel biri. Yüzü de kalbide tertemiz …Onun yanında olmak insana huzur ve güven veriyor. O ne şekilde olursa olsun hep insanlara sevgi ile yaklaşıyor. Ben meleklerin hep gökyüzünde dolaşmadıklarına inananlardanım. Bazı melekler bizlerin arasında dolaşıyor..işte onlardan biri o bence..kalbi temiz olmanın ne demek olduğunu, sevgi sözcüğünün ne anlama geldiğini, hayata pozitif bakmanın gizemini, daima gülen yüzünün verdiği huzuru, hayata sıkı sıkı sarılmanın neleri yendiğini ve daima ileriye bakmanın anlamını ben onda buluyorum. ” SENİ SEVİYORUM!!!

********************************************************************

Av. Olğay TOY
Şahsiyeti ve başarılarıyla örnek aldığım ve tanımış olmaktan dolayı onur duyduğum bir kaç kişi arasındaki ,Birinci…

********************************************************************

Cüneyt Ballı (Arkadaşı)
Tanımadığınız halde yüzüne baksanız yakın dostunuz gibi hissedersiniz , gözlerine baksanız yüreğindeki sıcaklığı görürsünüz , biraz konuşsanız kırk yıllık arkadaşınızı dinlersiniz . Ben onu tanıdığım için kendimi şanslı hissediyorum . Teşekkürler Nilgün benden uzakta olsan da hep yanımdaydın . Onu ilk tanıdığımda en eski dostlarımdan biri gibiydi, konuşurken gözlerine baktığımda kardeşim gibiydi , hiçbir zaman yabancı olmadı yabancı davranmadı, hep samimi hep içtendi . Seni tanıdığım için şanslıyım . Dürüstlüğün ve iyi niyetin için sana teşekkür ederim . . .

***************************************************************

Melda Arat (Oyuncu) (Arkadaşı)
Nilgün çok özel,cesur,yaratıcı,dirençli,neşeli ve aynı zamanda çok iyi bir annedir. Hayallerini gerçekleştirmek için karşısına çıkan tüm engelleri aşarak başarıya ulaşan örnek bir insandır. Bu özel ve farklı deneyiminde çok başarılı olacağına inanıyor,okumak için sabırsızlanıyorum. Dertlerimi,mutluluklarımı,endişelerimi benimle paylaştığın için,dayanıklılığın için,dostum olduğun için sana çok teşekkür ederim.Sevilerimle…

****************************************************************

Aydan Sümercan (Güzellik ve Sağlık Editörü) (Arkadaşı)
Nilgün Çolak… Bu isim bana, yüzü hep gülen, aydınlık ve yaşama sevinci ile hayata sıkı sıkı sarılmış ve mücadeleden asla vaz geçmeyen güzel bir insanı aklıma getirir…. ve iyi ki varsın Nilgün diyorum ve güler yüzünle, yaptıklarınla ve yapacaklarınla hep aramızda olmanı diliyorum

*****************************************************************

Esra Doğan (Arkadaşı)
Yılların asla bizim için engel olamayacağı benim canım arkadaşım, sen her zaman her şey en güzeline her şeyin en özeline ve en değerlisine layıksın. Hep güzel adımlarla ilerledin, başarıyı ve gücü asla yanından biran olsun ayırmadın..İşte bu başarıya şimdi yeni bir örneğini daha ekleyip kitabını çıkartıyorsun.Hayranım sana.

************************************************************

Mehmet Çetrefli (Finans Müdürü)
İyi bir patron ama bazen panik iyi bir anne iyibir sırdaş temiz ve saf bir insan en önemlisi İNSAN!!

**************************************************************

Yasemin Topoğlu (Editör)
Yaşama dair… Hayatın dönüm noktasında kendini bu kadar iyi tanımlayabilmek ve sevdikleri uğruna yaşama bu kadar cesaretle sarılabilmek… Ben kendimi ve bana benzeyenleri buldum bu kitapta, yaşarcasına ve yaşatırcasına… Bir oyun sahnesi olan hayatta kaybolmadan, dimdik ayakta durabilmenin hikayesi anlatılıyor kitapta. Acılar, mutluluklar ama Okuyan herkesin başucu kitabı olacağına inandığım bu kitap birçok insanında inançlarına ve inandıklarına tercüman olacak. Nilgün Üçkaya Çolak aslında kendini anlatırken bir oyun sahnesi olan hayata dair kazanımlarını paylaşarak da ne kadar zengin bir kalbe sahip olduğunu gösteriyor bizlere.

***************************************************************

Seren Fosforoğlu (Oyuncu) (Arkadaşı)
Güzel yüzü , gülen kalbiyle Nilgün her zaman size neşe verir. Garip bir şekilde bilirsiniz ki görüşemeseniz de hep yanınızda olur.Güven verir arkadaşlığı.Çalışkan ve üretken bir kadındır. Her şeyin altından kalkacak güce sahip arkadaşıma sevgiler…

******************************************************************

Nahide Akarsular (Asistanı)
Bazı şeyler vardır, anlatılmaz yaşanır denir ya. İşte Nilgün Hanım’ı anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalır. Onunla yaşamak lazım. Yüreğinin büyüklüğü, kalbinin temizliği, alçak gönüllüğü, hassas ve duygulu yapısı, her şeye rağmen ayaklarının üstünde sağlam duruşu,anaç duyguları, yöneticiliği ve dürüst kişiliği takdire şayan olup herkesin örnek alacağı bir insan Nilgün Hanım. Beş senedir yanında çalıştığım patronum, ablam, arkadaşım, dostum, annem… Bu kadar çok özelliği bir arada bulunan tek insana sahip olduğum ve onu tanıdığım için çok mutluyum. Kitabı ile ilgili kendisini tebrik eder, ufkumuzu açtığı için çok teşekkür ederim.
Ne mutlu seni tanıyana
İçindeki büyük sevgiyi anlayana
Lakin hissetmek gerek bu güzelliği
Gözlerindeki umudu, aşkı, sevgiyi
Üzülme sakın mutluluk nerde diye
Nerde olduğunu arama, senin olduğun her yerde…

************************************************************

Denizhan Karaal (Reklam Elemanı)
Kısa zaman oldu belki ama eminim gelecek uzun yılların bir başlangıcı bu.. Enerjisi ve iyimserliğiyle çevresinde ki herkesi hemen etkisi altına alabilen sevgi dolu bir kalp..Onunla birlikte çalışmayı özel kılan sadece güzel J olması değil profosyonelliğinin altında ki o heyecan dolu girişimci , araştıran ,destekleyen, yüreklendiren ruhu .. Kendisinden öğreneceğimiz çook şey var.. Beraber güzel günlere…

******************************************************************

Gözde Kılıç (Reklam Elemanı)
Nilgün Hanım’ı tanıyalı kısa bir zaman olmasına rağmen,onun gibi profesyonel biriyle çalışıyor olmak mutluluğun yanı sıra heyecanlandırıyor beni. Her şeyden önemlisi;son derece iyimser,güler yüzlü ve sevgi dolu olması onun en dikkat çekici özelliklerinden…Yüreğinin güzelliği görünüşüne de yansımış olan Sevgili patronumdan öğreneceğim çok şey var. Birlikte uzun yıllar çalışmak dileğiyle…

********************************************************************

Sezgin Köle (Kuaförü)
Nilgün Üçkaya dediğimde ; iyi kalpli, alışkanlıklarından vazgeçmeyen, disiplinsiz ve kuralsız hiçbir işini yapmayan yardımsever bir iş kadını ve aynı zamanda iyi bir anne geliyor aklıma.

********************************************************

Yeliz Lüküslü (Makyözü)
Uzun sarı saçlı güzel kadın. Her zaman pozitif, mutsuzluğuyla mutlu olabilen, ara sıra şımartılmak isteyen tatlı kadın.

********************************************************

Seher Kara (Manikürcüsü) Nilgün Hanım ; güler yüzlü, pozitif, başarılı, yaratıcı ve en önemlisi yardımsever kişiliğiyle insanları mutlu etmeyi seven birisi. Aynı zamanda iyi bir anne olması beni çok etkiliyor. Onu çok seviyorum.

************************************************************

Sinan Özedincik (Gazeteci)
Nilgün’ün bu kitabı gerçekten de okuru baştan sona sürükleyen bir kitap. Kitabın başından itibaren sizi birden içine çekiyor ve kitabı bir çırpıda okumanızı sağlıyor. Bu kitabın en önemli özelliği Nilgün’ün hayatındaki bitişleri nasıl başlangıçlara çevirdiğini anlatarak herkese bir hayat dersi vermesi… Özellikle toplumumuzda kadınlar hep bir şekilde bitişlere sürükleniyor. Bu bitişlerin üstesinden gelmek hatta bu bitişleri başlangıçlara çevirmek için gerçekten okunması gereken ve de devamı olması gereken bir kitap…

****************************************************************

Erdinç ÜÇKAYA (Abisi)
Kırk senedir hayatımda olan sevgili kardeşim Nilgün Çolaküç kardeşin en küçüğüdür. Sevgili kardeşim, içindeki insan sevgisi, azmi, sevecenliği ve iyiliği ile hepimizin en büyüğü oldu. Allah onu çoluğuna çocuğuna tüm insanlara bağışlasın.Daha nice kırk seneler yanımızdan ayrılmasın.

**************************************************************

Ayşen Yüncü (Arkadaşı)
Bazı insanlar hayatındaki olumsuzlukları tüm hayatına yükler ve aradaki güzellikleri de artık göremez… Sen ise hayatta yaşadığın olumsuzluklarla nasıl savaşacağını çözmeye çalışarak, aldığın olumlu sonucu yaşıyorsun ve bunu paylaşmak kadar da güzel birşey yapıyorsun. Bu kitabı okuduğumda gerçekten çok keyif aldım. Birincisi cesaretini, ikincisi anlatımının akıcılığını ve üçüncüsü paylaşım duygunu tebrik ediyorum. Tüm iç güzelliği yüzüne ve bakışlarına yansıyan ( arkadaşım demiyorum ) DOSTUM, iyi ki varsın ve iyi ki hayatımdasın… Tüm güzellikler sen ve ikizlerle olsun… sevgilerimle…

**************************************************************

Günsel Ülkü (İş kadını-Modacı)
Bitti denilen yerden başlamanın anlamını vurgulayan ve hayata yeni bir perspektif kazandıran muhteşem bir başucu kitabım.. Sevgili Nilgün Çolak’ın satırlarında aktardığı yaşama bağlılığı ve zorlukları yenmedeki azmini örnek alıyorum. Ne zaman hayat zorlaşsa kitabındaki satırları okuyorum ve nefes aldıkça hayatın ne kadar yaşamaya değer ve güzel olduğunu bir kez daha hissediyorum…

***************************************************************

Seval Birinci
Uzun zamandır okuduğum hiç bir kitap beni bu kadar etkilememişti.Nilgün Çolak’ın bu kitabında duygu ,çoşku,hüzün hepsi bir arada.Özellikle bazı bölümler benim çok hoşuma gitti.Bu bölümlerden bazıları: Hayata olumlu yaklaşın. Kral da acıkır dilenci de Yaşadıklarınızdan ders çıkarın Kendi değerinizi bilin Karşılıksız sevmeye çalışın ve sonuncusu Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma. Son olarak da söylemek istediğim nefes aldıkça hayat devam eder.Hayat yaşamaya değer Nilgün Çolak burada çok güzel ifade ediyor,hayatı yaşamayı.Sevgili Nilgün kitabın çok güzel ,keyifle okudum.

****************************************************************

Deniz Adanalı(Halkla İlişkiler Uzmanı)
Nilgün kitabını okurken yaşamı sanat haline getirenlerden olduğunu hissettim ve mutlu oldum.O sağlıkla ilgili güçlükler çekerken çok şeyin gerçek değerini anlamış gördüm.Her birimizin onun geçtiği güçlüklerden geçmeden anlaması dileğiyle Nilgün’e sağlıklı ve verimli yıllar diliyorum.

error: Content is protected !!